CZY WIESZ, ŻE…
Siła włosa. Ludzki włos może utrzymać ciężar o wadze 3 kg, a przeciętnie tracimy ok 200 włosów dziennie.
Mózg lepszy od encyklopedii. Komórki z jakich składa się mózg człowieka są wstanie pomieścić 5 razy więcej informacji od zawartości Encyklopedii.
Język jest tylko jeden. I to wyjątkowy, bo podobnie jak palce mają linie papilarne, język posiada jedyny w swoim rodzaju, indywidualny dla każdego człowieka wzór.
CZY WIESZ, ŻE…
W Japonii produkuje się bardzo dziwne smaki lodów, jak np. smak ośmiornicy, skrzydełek kurczaka, kraba, czy… koniny.
O cudownych właściwościach kiszonej kapusty wiedzieli już dawni marynarze, którzy często zabierali na pokład zapasy tego super jedzenia. Dzięki kiszonej kapuście mniej chorowali.
Miód nigdy się nie psuje, można go przechowywać w nieskończoność. Może on oczywiście krystalizować się lub zmienić kolor z biegiem czasu, jednak zawsze będzie bezpieczny do spożycia.
CZY WIESZ, ŻE…
Pewnie mało kto spoza Śląska myśli o aglomeracji śląskiej, jako o miejscu zielonym. A tutaj niespodzianka! Według przeprowadzonych obliczeń, Katowice, biorąc pod uwagę kilkanaście największych miast w kraju, są trzecim najbardziej zielonym! Lasy zajmują tutaj aż 40% powierzchni miasta.
Wiedzieliście, że w Bytomiu można przejechać się najstarszym, ciągle kursującym tramwajem w Polsce? Tramwaj linii 38 jeździ na długości 5 przystanków.
To na Śląsku znajduje się budynek, który nosisz w portfelu. Mowa o cieszyńskiej rotundzie, będącej pierwszym murowanym obiektem sakralnym na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Czy wiesz, że...
Choć motyle posiadają dwoje oczu, które wyposażone są w tysiące soczewek, to widzą niewiele kolorów – zaledwie zielony, żółty i czerwony.
Wiewiórki są sadownikami z przypadku. Zagrzebując nasiona w ziemi, często zapominają ich dokładnej lokalizacji, przez co zasadzają mnóstwo nowych drzew.
Słoń jest jedynym ssakiem, który nie potrafi podskoczyć.
Żyrafi język jest na tyle długi, że ta może nim sięgnąć do uszu, chociażby po to, aby je wyczyścić.
CZY WIESZ, ŻE…
Zwyczaj dzielenia się jajkiem przy świątecznym śniadaniu ma podobne znaczenie do dzielenia się opłatkiem w czasie wigilijnej wieczerzy. Dzielenie niesie ze sobą życzenia pomnażania sił i zdrowia. Dawniej, przed rozpoczęciem wielkanocnej uczty, zjadano korzeń chrzanu, który miał uchronić przybyłych gości przed bólem żołądka.
Śmigus-dyngus to dzisiaj jedna nazwa określająca Lany Poniedziałek. Zanim doszło do połączenia, śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami wielkanocnymi. Śmigus polegał na smaganiu palemkami lub wierzbowymi gałązkami po nogach. Z kolei dyngusem zwano zwyczaj polegający na oblewaniu wodą tych osób, które nie podarowały komuś kolorowej pisanki. Oba obchodzone w Poniedziałek Wielkanocny, z czasem połączyły się w jeden śmigus-dyngus.
CZY WIESZ, ŻE…
Chryzantema jest nieoficjalnym „kwiatem narodowym” Japonii. Stylizowany motyw chryzantemy pojawia się na japońskim paszporcie a w okresie II wojny światowej zdobił każdy japoński karabin. Do 1947r występował na praktycznie wszystkich japońskich znaczkach pocztowych.
Największym kwiatem ma świecie jest raflezja (botanicznie Bukietnica Arnolda). Rośnie na terenach lasów równikowych Borneo i Sumatry. Jej kwiaty mają do 1m średnicy i 10kg wagi.
Hibiskus to symbol Hawajów, a jego noszenie we włosach to element wyspiarskiej tradycji. Jeśli jest noszony za lewym uchem, oznacza to, że kobieta jest zamężna lub zaręczona.
CZY WIESZ, ŻE…
Koty są najbardziej popularnym zwierzęciem domowych na świecie. Jest ponad 500 milionów kotów domowych.
Nasze ulubione pupile śpią średnio od 13 do 14 godzin dziennie.
Koty domowe ważą zazwyczaj od 4 kilogramów do 5 kilogramów. Najcięższy kot domowy w historii ważył 21 kilogramów.
Koty wydają ponad 100 różnych dźwięków, podczas gdy psy mogą wydawać około 10.
Posiadanie kota może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca o jedną trzecią.
CZY WIESZ, ŻE…
Wszystkie psy, niezależnie od rasy, są bezpośrednimi potomkami wilków
Kiedy szczeniak się rodzi, jest ślepy, głuchy i bezzębny.
Zmysł zapachu u psa jest o 10 tysięcy do 100 tysięcy razy mocniejszy niż u ludzi.
Najskuteczniejszym psem ratowniczym w historii był Bernardyn Barry, który uratował 40 istnień ludzkich.
Najstarszy pies świata zmarł w wieku 29 lat.
Starożytni Egipcjanie czcili swoje psy i kiedy pies zginął, właściciele golili swoje brwi.
CZY WIESZ, ŻE…
Książki pisane ręcznie w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi kamieniami. Za jedną książkę można było kupić kilka wiosek.
Jan Gutenberg jest uważany za wynalazcę druku, a rok, w którym tego dokonał to 1450. Pierwsze wydrukowane książki to Biblia i Księga Wszelkiej Mądrości.
Były amerykański prezydent Theodore Roosevelt, podobno czytał średnio jedną książkę dziennie.
Według Księgi rekordów Guinnessa najdroższa książka to „Ptaki Ameryki”. Napisał ją amerykański ornitolog i malarz John James Audubon. Egzemplarz „Ptaków Ameryki” kosztuje nawet ponad 10 milionów dolarów. Najdroższa książka świata zawiera 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków.
CZY WIESZ, ŻE…
Witamina A czyli retinol nazywana jest witaminą młodości. Odpowiedzialna jest za budowę i zdrowy wygląd skóry i naskórka. Naturalnymi źródłami są czerwone warzywa (np. buraki), mięso, jajka, ryby.
Witamina B12, jej naturalnymi źródłami są mięso, jajka, sery, produkty mleczne. Jej niedobory powodują uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, pamięcią, zły nastrój, a nawet depresję.
Witaminą, którą produkuje nasz organizm samodzielnie jest witamina D. Można łatwo nabawić się jej niedoborów podczas później jesieni i zimy, ponieważ organizm produkuje ją, kiedy wystawiamy się na słońce. Jest potrzebna, żeby mieć zdrowe zęby, kości i stawy.
CZY WIESZ, ŻE…
22 KWIECIEŃ - ŚWIĘTO ZIEMI
Taka ciekawostka z pewnością zainteresuje niejedną osobę. To wyjątkowe święto znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Ziemi lub Światowy Dzień Ziemi. Obchodzenie go ma na celu dbanie o środowisko, a także głoszenie postaw ekologicznych i wdrażanie ich w życie społeczeństwa. Zdecydowanie jest to najbardziej ekologiczne święto całego świata. Ludzie jednoczą się ze sobą i chcą ratować naszą planetę.
W niektórych miejscach ludzie chcąc zrobić coś dla naszej planety sadzą drzewka albo zbierają śmieci z terenów zielonych.
Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkich ludzi jak bardzo ważne jest dbanie o planetę, a także chcą pokazać jak wiele zagrożeń i zanieczyszczeń źle na nią wpływa.
Tegorocznym hasłem DNIA ZIEMI jest: Działanie na rzecz klimatu.
Czy wiesz, że...
Tylko jedno drzewo może pochłonąć nawet 48 kilogramów dwutlenku węgla rocznie i może bezpiecznie pochłonąć tonę dwutlenku węgla do 40 roku życia.
1300 letni cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest najstarszym drzewem polskim .
Hyperion – sekwoja wiecznozielona to drzewo mierzy 150 metrów i jest najwyższym na świecie.
Czy wiesz, że...
Dopiero w XIX wieku zaczęto produkować prawe i lewe buty. Wcześniej noszone były oba identyczne buty.
Mężczyźni jako pierwsi nosili obcasy. Kiedyś była to oznaka przynależności do wyższej grupy społecznej i nie była związana z płcią.
W Chinach na weselu panna młoda zamiast bukietu rzuca jednym ze swoich butów. But musi być czerwony i powinien przelecieć nad dachem domu nowożeńców. To wróży szczęście.
Kobiety średnio spędzają 40 godzin w roku na kupowaniu butów.
Czy wiesz, że...
Wilk to gospodarz i opiekun lasu.
Na co dzień dba o to, aby w leśnym ekosystemie panował ład i równowaga.Wilki polują i podróżują w stadach. W każdym stadzie znajduje się przywódca, znany samcem alfa.
Kiedy wilk znajdzie partnera, zazwyczaj pozostaje z nim na dobre lub na złe, przez choroby i zdrowie, często aż do śmierci.
Czasem w ciągu jednej nocy potrafi pokonać dystans 90 kilometrów.
Wilcze szczeniaki rodzą się głuche i ślepe, ważąc około 0,5 kg. Potrzeba około 8 miesięcy, zanim będą na tyle dorosłe, aby aktywnie włączyć się do polowania.
Wilk od wieków jest częstym łotrem w bajkach, a jednak to bardzo inteligentne i towarzyskie zwierzę niewiele zrobiło, by zasłużyć na swoją złą reputację.
Czy wiesz, że...
· Kura, w zależności od rasy, znosi 200 – 325 jaj rocznie. „Produkcja” jednego jaja trwa 24 – 26 godzin.
· Im starsze kury, tym większe znoszą jaja. Z wiekiem kury skorupka jajka robi się coraz cieńsza.
· Wysiadując jajo, kura obraca je w gnieździe aż 50 razy na dobę.
· Kury rasy Araucana są nazywane kurami wielkanocnymi, ponieważ znoszą niebieskie, zielone, różowe i brązowe jaja.
· Świeżość jajka sprawdzimy wkładając je do rondelka z wodą. Jeśli wypłynie na powierzchnię – lepiej już go nie jeść.
Czy wiesz, że...
Tak, w Polsce mamy wulkany. Wygasłe, ale są ich całe setki. W dodatku wciąż łatwe do rozpoznania.
Kraina Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim mieści się w trójkącie między miastami Jelenia Góra, Jawor i Złotoryja. Przed milionami lat była to iście piekielna kraina – w jej krajobrazie dominowały setki dymiących stożków wulkanicznych.
Ostrzyca Proboszczowicka to góra mająca 501 m n.p.m. nazywana jest śląską Fudżijamą. Jest chyba najbardziej klasycznym stożkiem wulkanicznym, jaki można sobie wyobrazić.
Czy wiesz, że....
Każde państwo na świecie obok godła i hymnu narodowego ma swoją flagę. Współcześnie flagi pełnią głównie rolę symboli narodowych, ale są też używane przez różne organizacje międzynarodowe. Skąd się wzięły ich formy i kolory? Chcesz wiedzieć, dlaczego polska flaga jest biało-czerwona ?
Kliknij : https://youtu.be/1JNc0BqkkwI
Czy wiesz, że...
Na pewno wiesz, która z polskich rzek jest nazywana królową – oczywiście Wisła. Jest najdłuższą rzeką w naszym kraju (ma 1047 km długości) i przepływa przez prawie cały jego obszar z południa na północ. Jej źródło znajduje się wysoko w górach na stoku Baraniej Góry. Wisła wpada do Morza Bałtyckiego, a swoje ujście ma w Zatoce Gdańskiej.
Drugą co do długości i wielkości rzeką w Polsce jest Odra – ma 854 km długości. Jest ona naturalną granicą między naszym krajem a Niemcami. Jej źródło leży w Republice Czeskiej. Podobnie jak Wisła, Odra uchodzi do Morza Bałtyckiego.
Czy wiesz, że...
Wydawać by się mogło, że kalendarz nie może niczym nas zaskoczyć. A jednak! Okazuje się, że na świecie istnieje egzemplarz wykonany ze złota, najstarszy ma 10 tysięcy lat, a najdokładniejszym kalendarzem starożytnym jest ten stworzony przez Majów.
Używane przez nas nazwy miesięcy wywodzą się ze słowiańskiej tradycji i wiążą się ze zjawiskami przyrodniczymi oraz pracami rolniczymi. Przykład? Nazwę „sierpień” utworzono od żniw i ścinania zbóż przy pomocy sierpów. Oczywiście dotyczy to wyłącznie naszego kraju.
Od pewnego czasu w użyciu funkcjonuje kalendarz świąt nietypowych. Można w nim znaleźć między innymi Dzień Mycia Samochodu, Dzień Ziemi, Dzień DNA i wiele innych.
Czy wiesz, że...
Znaki drogowe są niezbędne dla utrzymania ruchu, zapewnienia bezpieczeństwa czy ostrzegania przed zagrożeniami.
Ale czy wiesz, że najstarszy znak drogowy w Polsce ma ponad 800 lat?
Znaki drogowe to nie wymysł ery samochodów. Już w XII w. pojawił się pierwszy znak drogowy, wyznaczający połowę drogi między Kaliszem, a Kruszwicą.
Każdy kierowca wie jak wygląda znak ograniczenia, zakazu wjazdu czy postoju. Na polskich drogach można jednak spotkać znaki dużo mniej popularne.
Czy wiesz, że...
10 maj, 24 czerwiec i 31 styczeń – to DNI PRZYTULANIA
O wpływie dotyku i przytulania na stan naszego zdrowia można powiedzieć wiele. Dotyk drugiej osoby przynosi ulgę, łagodzi napięcie, przyspiesza gojenie się ran. Pomaga w leczeniu takich chorób jak astma czy nadciśnienie. Ma wpływ na nas od początku: noworodki, które są często przytulane i głaskane, szybciej się rozwijają. Dotykowi zawdzięczamy lepsze samopoczucie - bo kto, przytulając się do bliskiej osoby, nie zapomina choć na chwile o swoich problemach?
Przytulanie wspiera system odpornościowy. Dzięki dużej dawce dobrych hormonów nasz organizm łatwiej zwalcza infekcje.
Czy wiesz, że...
Zabawki towarzyszą dzieciom od niepamiętnych czasów. I choć wydaje się to nieprawdopodobne, wiele się nie zmieniły. Nie udało się dotąd ustalić, kto i kiedy zrobił pierwszą lalkę. Wykonywano je z różnych materiałów - drewna, gliny, skóry, kamienia oraz - rzadziej - kości. Często ubierano, dorabiano włosy.
W antycznej Grecji dzieci bawiły się grzechotkami. Miał je wymyślić Archytas z Tarentu, któremu liczna gromadka dzieci przeszkadzała w prowadzeniu filozoficznych rozmów z innymi myślicielami - między innymi z Platonem. Postanowił je więc czymś zająć...
Oprócz grzechotek w greckich i rzymskich grobach dziecięcych do dziś znajdowane są nawleczone na sznurki litery służące do nauki alfabetu.
Czy wiesz, że...
„Uwaga! Sensacja! Twój samochód jedzie sam pod górę!” – taką tablicę możemy znaleźć na niepozornej ulicy Strażackiej w Karpaczu Górnym. Wystarczy zatrzymać tu auto, wyłączyć silnik i wrzucić luz, by przekonać się, że to prawda. Na niewielkim odcinku droga wyraźnie pnie się w górę i maszyna toczy się samoczynnie właśnie w tamtą stronę. Podobne efekty możemy zaobserwować, wylewając w tym miejscu wodę albo rzucając piłeczkę tenisową. W rzeczywistości droga biegnie lekko w dół, tylko otaczające ją drzewa są na tyle odchylone od pionu, że stwarzają całkiem przeciwne wrażenie. I wobec braku innego punktu odniesienia ulegamy sugestii, że teren się podnosi.
Czy wiesz, że...
Dzień niezpominajki obchodzimy corocznie od 15 maja 2002 roku. https://www.youtube.com/watch?v=F1HkKpO4bIg
Niezapominajka, niezabudka lub tłumacząc z greckiego Mysie Uszko. Rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych. Spotykane są na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Legend o niezapominajce jest sporo. Choćby taka: gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.
Dla kogo niezapominajka ?
Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania. To również symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie.
Czy wiesz, że...
Lubicie rowery ? A czy wiecie, że…
Pierwotne nazwy roweru to welocyped i bicykl.
Pierwszy prototyp roweru został zbudowany przez francuskiego hrabiego Mède de Sivrac w 1790 roku. Umożliwiał wyłącznie jazdę w jednym kierunku (nie dało się nim skręcać).
Tandem to dwuosobowa wersja roweru.
Monocykl to rodzaj roweru posiadający jedno koło. Jest bardzo często wykorzystywany przez cyrkowców
Trzy godziny jazdy tygodniowo na rowerze zmniejszają ryzyko zawału serca aż o 50%.