Zastanawialiście się kiedyś, jakie powieści są największymi bestsellerami świata? Istnieje ich lista. Nie jest, niestety, doskonała, ponieważ są książki, których dokładnego nakładu nie da się policzyć ze względu na wznowienia bazujące na prawach domeny publicznej. Zaliczają się do tego grona np. “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa czy “Hrabia Monte Christo” Alexandra Dumasa. Lista nie obejmuje też pozycji religijnych takich jak “Biblia” i “Koran” czy politycznych “Czerwona książeczka” Mao Zedonga. Ich nakłady są szacowane na miliardy kopii, ale ze względu na nieoficjalne wydania czy tłumaczenia określenie całkowitej liczby egzemplarzy jest niewykonalne. Mimo takich obostrzeń, aż dziesięć tytułów załapało się na sprzedaż wyższą niż 100 milionów egzemplarzy.
Oto one:
1. “Don Kichot” Miguela de Cervantesa – ponad 500 mln sprzedanych kopii
Największe dzieło hiszpańskiego satyryka i poety Miguela de Cervantesa. Don Kichot z La Manczy zwany także Rycerzem Ponurego Oblicza to pięćdziesięcioletni szlachcic, który pod wpływem literatury rycerskiej postanawia zostać błędnym rycerzem. Wraz ze swym koniem Rosynantem wyrusza w drogę. Towarzyszy mu wierny giermek Sancho Pansa. Wzorem literackich bohaterów Don Kichot wybiera damę swojego serca, którą nazywa Dulcyneą.
Podczas swych podróży Don Kichot przeżywa niezwykłą ilość przygód, których zresztą wypatruje na każdym kroku. Każda z nich jest jakby osobną historią. Baśniowo-rycerski świat, jaki Cervantes stworzył w Don Kichocie z La Manczy, stanowi nieustannie pożywkę dla współczesnej literatury i kultury (komiksy, filmy etc.). Przypadki Błędnego Rycerza z La Manczy i jego giermka zamieszkują wciąż naszą wyobraźnię.
2. “Opowieść o dwóch miastach” Charlesa Dickensa – ponad 200 mln sprzedanych kopii
"Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy” – tak rozpoczyna swą niezwykłą Opowieść o dwóch miastach Charles Dickens. Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia. Znakomita powieść Charlesa Dickensa, najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku.
3. “Władca Pierścieni ” J.R.R. Tolkiena – ponad 150 mln sprzedanych kopii
"Władca Pierścieni” to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat – fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny. Przykuwająca uwagę i wzruszająca, zabawna, choć momentami także przerażająca, opowieść ta rzuca na czytelnika czar, od którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. W ciągu pięćdziesięciu przeszło lat od pierwszego wydania “Władcy Pierścieni” miliony ludzi na całym świecie uległy temu urokowi. Książka doczekała się Oskarowej trzyczęściowej ekranizacji.
4. “Alchemik” Paolo Coelho – ponad 150 mln sprzedanych egzemplarzy
Alchemik otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy zapomnieć. Każe marzyć, podążać własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoła wszelkim przeszkodom.
Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie.
Alchemia Paulo Coelho to tajemna wiedza o prawdzie i jej dwóch obliczach. Autor burzy wszelkie bariery bojaźni, które powstrzymują strumień naszych pragnień. Potrzeba Alchemika i jego światowy rozgłos są oczywiste, albowiem lektura książki przemienia w złoto nawet najbardziej zaśniedziałe sprężyny ludzkich marzeń.
5. “Mały Książę” Antone’a de Saint-Exupery’ego- ponad 140 mln sprzedanych kopii
Niezwykłe arcydzieło literatury światowej przetłumaczone na dwieście pięćdziesiąt trzy języki i dialekty i wydane w milionach egzemplarzy.
Mały Książę – książka Antoine’a de Saint-Exupéry została przetłumaczona na ponad 270 języków i należy do klasyki literatury światowej. Książka opowiada o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Za postacią głównego bohatera skrył się sam autor. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne.
6. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling – ponad 107 mln sprzedanych kopii (tylko tej części)
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwsza część sagi o małym Czarodzieju, której autorką jest J.K. Rowling. Harry Potter, sierota i podrzutek, nie ma łatwego życia. Od niemowlęcia mieszka z ciotką i wujem, którzy na każdym kroku traktują go jak piąte koło u wozu. Ich syn Dudley również uprzykrza życie Harry’emu. Pochodzenie chłopca jest owiane tajemnicą. Nikt nie wie też, skąd wzięła się zagadkowa blizna na jego czole, ani dlaczego Potterowi towarzyszą niesamowite zjawiska. W dniu jedenastych urodzin chłopca część sekretów ujrzy światło dzienne, ale będzie to zaledwie początek Wielkiej Tajemnicy… J.K. Rowling stworzyła niezwykłą opowieść o przyjaźni, lojalności i odwadze osadzoną w świecie pełnym magii i zaklęć, która bawi i uczy nie tylko młodszych czytelników
7. “I nie było już nikogo” Agathy Christie – ponad 100 mln sprzedanych kopii
Dziesięć osób, każda podejrzana o morderstwo, zostaje zaproszonych przez tajemniczego gospodarza do domu na wyspie. Gdy ginie druga osoba, goście szybko zdają sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest robotą zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość, ale okazuje się, że nikt nie ma alibi. Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która wywieszona jest w ich pokojach. Najpopularniejsza powieść Agaty Christie, wydawana także pod tytułem "Dziesięciu Murzynków".
8. “Sen czerwonego pawilonu” Cao Xueqina – ponad 100 mln sprzedanych kopii
Historia rozkwitu i upadku arystokratycznego rodu Jia, na tle realistycznego obrazu społeczeństwa chińskiego XVIII w. Centralną część utworu stanowią dzieje emocjonalnego dojrzewania głównego bohatera, Jia Baoyu, i jego niespełnionej miłości do Lin Daiyu. Jia Baoyu poddaje się woli rodziców i poślubia inną dziewczynę, Lin Daiyu zaś umiera. W konsekwencji Baoyu zrywa ze swoją rodziną i wybiera pustelnicze życie. Wątek nieszczęśliwej miłości cieszył się ogromną popularnością wśród emancypującej się młodzieży w XX w., która domagała się prawa swobodnego wyboru partnera życiowego. Powieść ma bardzo złożoną strukturę. Przyciąga licznych czytelników głębią i trafnością obserwacji społecznej i psychologicznej, mistrzostwem językowym, a także wielością możliwych interpretacji, w tym także alegorycznych. Autor powieści, Cao Xueqin pochodził z rodu będącego w służbie pierwszych władców dynastii Qing, dlatego też wielu krytyków literackich uznaje jego książkę za powieść z kluczem zawierającą zawoalowany, krytyczny obraz dworu cesarskiego i historii postaci z kręgów dworskich. Przypuszcza się także, iż wiele wątków powieści ma charakter autobiograficzny. Powieść nie ukazała się w Polsce.