• Aplikacja ProteGO Safe

          • Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej  i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

            Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślili, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.

            Prosimy o zapoznanie się z jego treścią. List_MEN_I_GIS.docx

          • UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Świętochłowicach informuje, że 31 lipca 2020 r., w godzinach od 10:00 do  13:00 będą wydawane zaświadczenia o szczegółówych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Prosimy o zakładnie maseczek. 

          • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na platformie Vulcan Śląskie Nabór

          • 1. Harmonogram rekrutacji

            2. Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanychprzez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły,które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawoweji uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2019/2020

            1. Poniżej link do elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych dla uczniów klas ósmych:

            https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/

            Informacja dla kandydatów

            Zgodnie harmonogramem ogłoszonym przez MEN (terminarz rekrutacji znajduję się w zakładce PLIKI DO POBRANIA) rejestracja kandydatów w systemie (logowanie) rozpocznie się 15 czerwca 2020 r.

            Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami z wyłączeniem szkół i oddziałów dwujęzycznych i oddziałów międzynarodowych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe trwa do 10 lipca 2020 r.do godz. 15.00

            UWAGA!!!

            Wszystkich kandydatów do oddziałów dwujęzycznych/sportowych/ze sprawdzianem uzdolnień kierunkowych obowiązują inne terminy składania wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej tzn.  od 15 czerwca-22 czerwca do godz.15.00

            Jest to podyktowane tym, że od 23 czerwca do 07 lipca szkoły prowadzące oddziały sportowe/mistrzostwa sportowego/dwujęzyczne/przygotowania wojskowego/ze sprawdzianem uzdolnień kierunkowych będą przeprowadzały odpowiednie sprawdziany, do których musi przystąpić kandydat, który wybiera taki oddział na dowolnym miejscu listy preferencji.

            Warunkiem przystąpienia do sprawdzianu jest złożenie wniosku do 22 czerwca do godz.15.00

            2. Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanychprzez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły,które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawoweji uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2019/2020

            ko-wykaz-zawodow-2019_2020.pdf

            zal_nr-1-woj_konk_przedm_2019_2020.odt

            zal_nr-2-olimpiady_2019_2020_sp.doc

            zal_nr-3-ko-wykaz-zaw-2019_2020a.xls

          • Harmonogram zwrotu podręczników i kluczyków do szafek w roku szkolnym 2019/2020

          • PROCEDURY ODDAWANIA PODRĘCZNIKÓW ORAZ KLUCZYKÓW DO SZAFKI
            1. Każdy uczeń ma obowiązek oddać PEŁNY KOMPLET PODRĘCZNIKÓW ORAZ KLUCZYKI DO SZAFKI.
            2.Zwrot podręczników oraz kluczyków do szafek odbywa się łącznie, według ustalonego harmonogramu.
            3. Podręczniki i kluczyki może oddawać tylko osoba zdrowa, która nie przebywa na kwarantannie, nie miała w ciągu ostatnich 14 dni kontaktu z osobą chorą lub pozostającą na kwarantannie.  
            4. Każdy uczeń oddaje KOMPLET PODRĘCZNIKÓW ZAPAKOWANY W PRZEŹROCZYSTĄ REKLAMÓWKĘ (worek foliowy).
            5. Na reklamówce należy przykleić kartkę z imieniem i nazwiskiem ucznia, klasą oraz wykazem oddawanych podręczników (tytuł i numer katalogowy podręcznika).
            6. Rodzic/uczeń oddając podręczniki musi mieć założoną maseczkę zasłaniającą usta i nos oraz utrzymywać dystans społeczny wobec innych osób przebywających na terenie szkoły.
            7. Rodzic/ uczeń po podejściu do stolika dezynfekuje ręce i wkłada worek do wyznaczonego pojemnika.
            8. Wyznaczeni pracownicy ubrani w maseczki i rękawiczki przenoszą pojemniki z podręcznikami do wyznaczonego pomieszczenia, gdzie odbędą co najmniej trzydniową kwarantannę.
            9. Po okresie kwarantanny nauczyciel biblioteki sprawdzi kompletność oraz stan oddanych podręczników. 
            10. W przypadku stwierdzania braku podręcznika lub uszkodzenia/zniszczenia podręcznika rodzic zobowiązany jest do zakupu wskazanego przez bibliotekarza podręcznika lub zwrotu poniesionych przez szkołę kosztów zakupu podręcznika. W tym celu szkoła skontaktuje się z rodzicem ucznia (telefonicznie lub przez Librus), nie później niż do dnia 31 lipca 2020 r.
            11. Każdy uczeń jest zobowiązany do oddania kluczy do szafki.
            12. Kluczyk należy opisać - numer szafki.
            13. Rodzic/uczeń kładzie kluczyki na wyznaczonym stole. Pracownik szkoły ubrany w maseczkę i rękawiczki dezynfekuje kluczyk, udaje się do szafki, którą opróżnia i pozostawia otwartą. Rzeczy przynosi uczniowi/rodzicowi. 
            14. Rodzic ucznia, który zgubił kluczyki do szafki zobowiązany jest zgłosić ten fakt wychowawcy klasy, podać numer szafki oraz uiścić kwotę odpowiadającą kosztom dorobienia kluczyka (14zł).
            15. Po opróżnieniu szafek zostaną one zdezynfekowane przez pracowników szkoły. 
            16. Zwrot podręczników i kluczy wychowawca odnotowuje na liście.

            Proces oddawania podręczników i kluczyków oraz opróżniania szafek koordynuje wychowawca klasy. Wszelkie problemy dotyczące oddawania podręczników oraz kluczy należy rozwiązywać poprzez kontakt z wychowawcą.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          •  

            Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Pierwszy dzień wakacji planowany jest na 27 czerwca. Uczniowie rozpoczęli odliczanie. Zanim nastąpi ten dzień, gdy udacie się na zasłużony wypoczynek chcielibyśmy spotkać się z Wami, aby osobiście pogratulować Wam osiągniętych sukcesów w nauce oraz życzyć bezpiecznych i szczęśliwych wakacji. W tym celu przygotowaliśmy specjalny harmonogram, który pozwoli w bezpieczny sposób pożegnać wspólnie ten rok szkolny. 

            Osoby, które jednak nie zdecydują się na odbiór świadectwa w tej formie zapraszamy do szkoły w późniejszym terminie, w godzinach pracy sekretariatu.  

            ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 ODBĘDZIE SIĘ 26 CZERWCA 2020 r. 

            --------------------------------------------------------------------------------------------------

            HARMONOGRAM DLA KLAS VIII 

            Klasa VIII A – godz.  8:30 

            Klasa VIII B – godz. 9:30 

            Miejsce spotkania: sala gimnastyczna 

            Obowiązujące procedury: 

            Na zakończenie roku szkolnego mogą przyjść jedynie osoby zdrowe. Uczniowie klas VIII wchodzą do szkoły i wychodzą ze szkoły od strony boiska szkolnego. Wchodzący utrzymują dystans społeczny oraz mają założone maseczki zasłaniające usta i nos, które mogą zdjąć dopiero po zajęciu miejsca na sali. Przed wejściem do szkoły uczniowie przedstawiają podpisane przez rodzica oświadczenie (Zał.1). Po wejściu do szkoły wszyscy dezynfekują ręce. Uczniowie zostają poddani pomiarowi temperatury. Uczeń udaje się bezpośrednio na salę gimnastyczną i zajmuje miejsce siedzące, z zachowaniem bezpiecznej odległości. W zakończeniu roku szkolnego może wziąć udział przedstawiciel klasowej Rady Rodziców, który zobowiązany jest postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami. Po zakończeniu uczniowie zakładają maseczki i niezwłocznie opuszczają salę, utrzymując dystans społeczny (min. 2m). Nie należy grupować się na szkolnych korytarzach oraz przed szkołą. 

            ---------------------------------------------------------------------------------------------------

            Harmonogram zakończenia roku szkolnego dla klas I-VII 

            Godzina        10:00                   10:30             11:00                    11:30 

            Sala 2           kl. 2b/gr1           kl. 2b/gr2       kl. 3b/gr1              kl. 3b/gr2       

            Sala 5           kl. 1b/gr1           kl.1b/gr2        kl.3a/gr1               kl.3a/gr2 

            Sala 6           kl. 1a/gr 1          kl.1a/gr2        kl.2a/gr1               kl.2a/gr2 

            Sala 7           kl. 2c/gr1           kl. 2c/gr2        kl.4a/gr.1              kl. 4a/gr.2 

             

            Godzina           12:00               12:30              13:00                    13:30 

            Sala 2           kl. 5c/gr1           kl. 5c/gr2       kl. 7a/gr1              kl. 7a/gr2       

            Sala 5           kl. 5b/gr1           kl.5b/gr2        kl.6c/gr1               kl.6c/gr2 

            Sala 6           kl. 5a/gr 1          kl.5a/gr2        kl.6b/gr1               kl.6b/gr2 

            Sala 7           kl. 6a/gr1          kl. 6a/gr2        kl.7b/gr1               kl. 7b/gr2 

            Obowiązujące procedury:

            Na zakończenie roku szkolnego mogą przyjść jedynie osoby zdrowe. Uczniowie, którzy spotykają się w salach 6 i 7 wchodzą do szkoły i wychodzą ze szkoły od strony boiska szkolnego. Uczniowie, którzy spotykają się w salach 2 i 5 wchodzą i wychodzą wejściem głównym.  Po wejściu do szkoły dezynfekują ręce. Uczniowie wchodzą do szkoły w maseczkach zasłaniających usta i nos, które mogą zdjąć dopiero po zajęciu miejsca na sali. Przed wejściem do szkoły uczniowie przedstawiają podpisane przez rodzica oświadczenie (Zał.1). Uczniowie zostają poddani pomiarowi temperatury. Uczeń udaje się bezpośrednio na salę i zajmuje miejsce siedzące, z zachowaniem bezpiecznej odległości. Po zakończeniu uczniowie wychodzą ze szkoły. W zakończeniu roku szkolnego może wziąć udział jeden przedstawiciel klasowej Rady Rodziców, który zobowiązany jest postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami. Nie wolno grupować się na szkolnych korytarzach oraz przed szkołą. 

          • Półkolonie letnie

          • Uwaga Rodzice

             

            Zapraszamy do skorzystania z oferty półkolonii letnich 2020

            Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach zawiadamia, iż w wakacje letnie w terminie 20 lipca 2020 r. do 31 lipca 2020 r. (dwa tygodniowe turnusy), Gmina Świętochłowice planuje zorganizować w szkołach podstawowych półkolonie letnie dla uczniów świętochłowickich szkół. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci  podczas pobytu na wypoczynku, Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował wytyczne wraz z procedurami dla organizatorów wypoczynku, do których bezwzględnie należy się dostosować. Wierzę, że nawet w tak rygorystycznych warunkach uda nam się przygotować ciekawą ofertę oraz  interesujący program. Jednocześnie informuję, że zgodnie z Zarządzeniem nr 535/2017 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 27.11.2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu dofinansowania do wypoczynku stacjonarnego dzieci  i młodzieży organizowanego przez szkoły podstawowe  w okresie ferii zimowych i letnich, dzieci będą mogły skorzystać              z dofinansowania uzależnionego od dochodu na członka rodziny. Szczegóły dofinansowania  w w/w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Oświaty oraz szkół podstawowych. Jednocześnie w przypadku korzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, możliwe jest dofinansowanie do posiłków, z których będzie można skorzystać      w czasie półkolonii. Opieka będzie zapewniona od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych z dyrektorami szkół (5 godzin dziennie bądź 10 godzin dziennie w zależności od potrzeb rodziców). Koszt półkolonii jest uzależniony od czasu pobytu dziecka i kształtuje się następująco: 165,00 zł przy 5-godzinnym, 245,00 zł przy 10-godzinnym.

            Drodzy Rodzice z uwagi na niecodzienną sytuację, związaną z obostrzeżeniami  w związku    z koronawirusem COVID -19, organizacja półkolonii uzależniona będzie od liczby zgłoszonych uczestników wypoczynku. Proszę o pilny  kontakt w terminie do 17 czerwca br. z sekretariatem szkoły, do której aktualnie dziecko uczęszcza,  celem zgłoszenia dziecka na wypoczynek kolonijny. Jednocześnie informuję, że istnieje możliwość uczestnictwa             w półkoloniach nie tylko w swojej macierzystej szkole, lecz również w innej na terenie naszego miasta, która będzie organizatorem letniego wypoczynku

          • Rekrutacja do klas pierwszych

          • 25.05.2020 r. UWAGA RODZICE PRZYSZŁYCH UCZNIÓW SP 4! W zakładce REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH umieszczono listę kandydatów zakwalifikowanych do klas pierwszych, spoza obwodu szkoły. Prosimy o zapoznanie się z informacją oraz dostarczenie do szkoły oświadczenia woli przyjęcia, w terminie do 1 czerwca 2020 r. 

            Uczniowie mieszkający w obwodzie szkoły są przyjmowani automatycznie, na podstawie złożonego ZGŁOSZENIA.

            *§ 11b. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 : W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, o których mowa w art. 158 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wyniki postępowania rekrutacyjnegoformie list kandydatów, o których mowa w art. 158 ust. 1 i 3 tej ustawy, podaje się do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek.

          • Biblioteka szkolna czynna od 25 maja 2020 r.

          • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy.  

            1. Czytelnicy mogą korzystać z biblioteki szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 10. 00 do 12.00 lub po uprzednim umówieniu się z nauczycielem bibliotekarzem poprzez dziennik elektroniczny lub Teams.   

            2. W bibliotece szkolnej jednocześnie mo przebywać 3 osoby (nauczyciel bibliotekarz + 2 uczniów) przy zachowaniu bezpiecznej odległości – minimum 1,5 m. odstępu z zachowaniem zasady 4 m 2 na osobę.    

            3. Użytkownicy biblioteki powinni posiadać ochronę zakrywającą usta i nos oraz rękawice ochronne. Powinni również przed wejściem do biblioteki oraz po wyjściu z biblioteki poddać dezynfekcji dłonie.   

            4. Wszystkie książki oddane przez czytelników będą składowane w kartonowym pudle   przez okres 3 dni od momentu oddania z oznaczeniem daty oddania książek.   

            5. Czasopisma i książki księgozbioru w wolnym dostępie podaje czytelnikowi nauczyciel bibliotekarz.    

            6. Użytkownicy biblioteki szkolnej mają obowiązek dostarczenia dokumentów, które są załącznikami do Wewnętrznej procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej Nr 4 w Świętochłowicach.  

              

          • INFORMATOR SZKÓŁ

          • OFERTA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

            W informatorze znajduje się szczegółowa oferta szkół: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałam Integracyjnymi im. Mikołaja Reja, Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych oraz Zespół Edukacji Wspomagającej.

            informator_szkoly_2020.pdf.pdf

            Dla uczniów i rodziców poza informatorem szkolnym przygotowano:

            • test osobowości, dzięki któremu uczniowie będą wiedzieli, w którym kierunku powinni skierować swoje aspiracje zawodowe,
            • zestaw ściąg na dobry początek nauki w szkole ponadpodstawowej,
            • prezentację z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej na temat możliwych ścieżek edukacji. 

            TEST_osobowosci.xlsx

            TEST_osobowosci.pdf

            sciagi.pdf

            prezentacja_MZO_poradnia.pdf

          • Wewnętrzna procedura bezpieczeństwa w SP4 w Świętochłowicach

          • WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA  W WARUNKACH PANDEMII COVID-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM.T. KOŚCIUSZKI W   ŚWIĘTOCHŁOWICACH 

            opracowana w oparciu o Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia dla szkół podstawowych edukacja wczesnoszkolna  oraz dodatkowe wytyczne MEN dla Dyrektorów i nauczycieli. 

             

            PODSTAWA PRAWNA 

            Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z póź. zm.) 

            ROZPORZĄDZENIE  MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 11 marca 2020 r.  w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz.u. 2020, poz. 410 z póź. zm) 

             

            PODSTAWOWE CELE WDRAŻANYCH PROCEDUR 

            1.Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS COVID-19 wśród uczniów i pracowników przebywających na terenie szkoły 

            2. Zapewnienie bezpiecznych warunków uczniom przebywającym na terenie szkoły 

            3. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim  pracownikom. 

            4. Uregulowanie działań dyrektora szkoły, osób pełniących funkcje kierownicze, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz innych osób przebywających na terenie szkoły, przez okres obowiązywania stanu epidemii COVID-19 w Polsce lub do odwołania. 

             

            ORGANIZACJA OPIEKI W PLACÓWCE 

            1. SZKOŁA działa w trybie reżimu sanitarnego. Na teren jednostki systemu oświaty nie mają wstępu osoby, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji zajęć. 

            2. Do szkoły uczniowie wchodzą wejściem głównym, od ulicy Szkolnej. 

            3. Pracownicy wchodzą do szkoły wejściem od strony boiska szkolnego. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe z elementami dydaktycznymi dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z możliwości organizacyjnych szkoły. Świetlica będzie czynna od 6:30 do 15:30 

            4. Szkoła organizuje konsultacje oraz zajęcia rewalidacyjne indywidualne według ustalonego harmonogramu. 

            5. Zajęcia świetlicowe odbywają się w grupie do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, liczba dzieci może być zwiększona - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele. 

            6. W miarę możliwości jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i stałej sali. 

            7. Wyznaczone zostają stałe sale na konsultacje i rewalidacje (zgodnie z harmonogramem). Do prowadzenia zajęć wyznacza się tylko sale na parterze szkoły, w tym świetlicę szkolną. 

            8. Uczniowie korzystają z WC na półpiętrze (parter/I piętro). 

            9. W sytuacji wzrostu ilości grup, dyrektor szkoły może wyznaczyć inne sale, które mogą być wykorzystane po wcześniejszym zapewnieniu warunków przyjętego reżimu sanitarnego. W sali, w której przebywa grupa usunięte zostaną przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować. 

            10. Uczniowie i pracownicy szkoły są zobowiązani do utrzymania dystansu społecznego - min. 2metry między osobami i 1,5 metra między stolikami w sali. 

            11. W sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym może przebywać jedna grupa uczniów.  Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte lub zdezynfekowane. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy a także według potrzeb. 

            12. Aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami zostają ograniczone. 

            13. Nie będą organizowane wyjścia poza teren szkoły. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu oraz na korytarzu. 

            14. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela. 

            15. Wszystkich obowiązuje zakaz korzystania z telefonów podczas zajęć. Rodziców i uczniów zobowiązuje się do przestrzegania ustalonego harmonogramu konsultacji indywidualnych oraz rewalidacji na terenie szkoły. Uczniowie przychodzą do szkoły po wcześniejszym skontaktowaniu się z nauczycielem (poprzez Librus lub Teams) na wyznaczoną godzinę.( Załącznik nr 5). 

            16. Jeżeli uczeń nie może przyjść na umówione konsultacje ma obowiązek zgłosić ten fakt wcześniej. 

            17. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.  

            PROCEDURA PRZYCHODZENIA DO SZKOŁY I WYCHODZENIA ZE SZKOŁY 

            1.Do szkoły mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe. W razie zaobserwowania   niepokojących objawów, wskazujących na wystąpienie choroby, należy pozostać w domu  i skorzystać z teleporady medycznej. 

            2. W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przed dniem przyjścia do szkoły miały kontakt  z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną o zakażenie, z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji domowej lub objętą nadzorem epidemiologicznym. 

            3. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani i odbierani przez  jedną zdrową osobę – rodzica.  

            4. Przed przyjęciem dziecka do szkoły osoba upoważniona przez dyrektora szkoły  dokona pomiaru temperatury ciała u uczniów oraz pracowników, na podstawie stosownego oświadczenia. 

            5. Uczniowie, którzy będą uczestniczyli w zajęciach organizowanych na terenie szkoły w okresie epidemii, zobowiązani są  do dostarczenia w pierwszym dniu zajęć i okazania przed wejściem do szkoły : 

            - zgody rodziców na codzienny pomiar temperatury (Załącznik. 1) 

            - oświadczenia rodziców o zapoznaniu się z wewnętrzną procedurą bezpieczeństwa (Załącznik 2) 

            - w przypadku zajęć rewalidacyjnych – pisemnej zgody rodzica na prowadzenie z dzieckiem zajęć rewalidacyjnych na terenie szkoły (Załącznik 3) 

            6. Przed każdym wejściem na teren szkoły rodzic/uczeń jest zobowiązany dostarczyć wypełnioną przez rodzica ankietę o stanie zdrowia dziecka ( Załącznik 4) 

            7. Przed wejściem na teren szkoły ucznia, rodzica oraz pracownika szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk, noszenie maseczki i rękawiczek gumowych ( w tym zakresie uwzględnia się możliwości psychofizyczne uczniów). 

            8. Po wstępnych czynnościach osoba upoważniona przez dyrektora szkoły zabiera ucznia z portierni do sali lekcyjnej. 

            9. Uczeń, który w trakcie zajęć będzie manifestował objawy choroby, zostanie odizolowany od grupy i umieszczony w izolatce, a rodzice ucznia zostaną niezwłocznie o tym fakcie powiadomieni w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły. 

            10. Po zakończeniu zajęć/konsultacji uczniowie natychmiast opuszczają teren szkoły. 

            11. Obowiązuje zakaz gromadzenia się przed szkołą oraz na terenie szkoły.

             

            OBOWIĄZKI UCZNIA 

            1. Uczeń ma obowiązek bezwzględnego stosowania się do reguł i przestrzegania procedur obowiązujących na terenie szkoły w okresie pandemii. 

            2. Uczeń przynosi do szkoły własne przybory szkolne, zeszyty i książki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w tornistrze ucznia. 

            3. Uczniowie korzystają tylko z własnych przyborów szkolnych i podręczników, nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. 

            4. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. 

            5. Ucznia obowiązuje stałe wyznaczone miejsce w ławce. 

            6. Uczeń ma obowiązek bezwzględnego przestrzegania zasad higieny: częstego mycia rąk wodą z mydłem, niepodawania ręki na powitanie, zachowania dystansu społecznego min. 2 m, niedotykania oczu, ust i nosa, w odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. 

            7. Uczeń powinien unikać większych skupisk, zachowywać dystans przebywając na korytarzu, w toalecie i w innych pomieszczeniach wspólnych na terenie szkoły. 

             

            ZADANIA RODZICÓW 

            1.Rodzice przyprowadzają dziecko oraz odbierają dziecko o wcześniej ustalonej godzinie i bezwzględnie trzymają się ustalonej pory. 

            2.Rodzice mają obowiązek przekazać wszelkie informacje o stanie zdrowia dziecka oraz o ewentualnej kwarantannie lub izolacji domowej w rodzinie ucznia  (Załącznik nr 3);  Nie można przyprowadzać dziecka do szkoły , jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji domowej lub jest pod nadzorem epidemiologicznym. 

            3. Rodzic przyprowadzający/odbierający ucznia do/ze szkoły ma obowiązek  zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m. 

            4. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego obszaru, tj. portierni, z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem. 

            5. Rodzic zobowiązany jest rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności - osłona ust  i   nosa i  dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły. 

            6. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do szkoły mają obowiązek: 

            - zaopatrzenia dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i ze szkoły a dzieci klas 4-8 także na terenie szkoły. 

            - regularnego przypominania dziecku o   przestrzeganiu zasad higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie, zachowywanie dystansu, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, w odpowiedni sposób zasłanianie twarzy podczas kichania czy kasłania 

            - przekazania aktualnego numeru telefonu kontaktowego z rodzicem. Telefon rodzica musi być włączony w okresie pobytu dziecka w szkole,  w celu umożliwienia szybkiego kontaktu w razie potrzeby. 

            7. Rodzice dzieci, które uczęszczają na świetlicę są zobowiązani do przynoszenia własnego posiłku oraz picia. 

             

            HIGIENA I DEZYNFEKCJA 

            1.Placówka jest wyposażona w płyn do dezynfekcji rąk, który znajduje się przy wejściu do szkoły oraz w salach lekcyjnych. 

            2.Placówka jest wyposażona w termometr, który jest dezynfekowany po każdym pomiarze. 

            3.Ręce należy myć często i regularnie a w szczególności przed posiłkami. 

            4.Monitoruje się codzienne prace porządkowe z uwzględnieniem dezynfekcji klamek, poręczy, powierzchni płaskich, blatów itp., po każdych zajęciach. 

            5.Należy przestrzegać zaleceń producenta środków dezynfekujących. 

            6.Personel bezwzględnie wyposażony musi być w indywidualne środki ochrony osobistej oraz przeszkolony przez inspektora BHP w zakresie ich stosowania oraz utylizacji. 

            7.W placówce rozwieszone są plakaty z zasadami higieny i instrukcje bezpiecznego korzystania z urządzeń sanitarnych 

            8.Toalety są dezynfekowane na bieżąco. Sale lekcyjne są dezynfekowane po każdych zajęciach. 

            9. Nauczyciel przynajmniej raz dziennie przypomina dzieciom o zasadach higieny i konieczności ich stosowania. 

             

            ŻYWIENIE 

            1.Wyłącza się z użytkowania dystrybutory wody. 

            2.Na czas pandemii wyłącza się z użytkowania kuchnię oraz stołówkę szkolną. 

            3. Uczniowie uczestniczący w zajęciach świetlicowych mogą spożywać posiłki przyniesione z domu z zachowaniem zasad higieny osobistej. Posiłki będą spożywane w określonych godzinach i wyznaczonych do tego miejscach, z uwzględnieniem wszelkich wymogów higienicznych 

             

            PROCEDURA W PRZYPADKU ZAKAŻENIA U DZIECI I PERSONELU SZKOŁY 

            1.Do szkoły przychodzą dzieci zdrowe .Rodzice są zobowiązani do codziennego wypełniania ankiety o stanie zdrowia dziecka/pracownika. Dziecko przejawiające objawy chorobowe nie zostanie wpuszczone na teren szkoły i musi być zabrane przez rodzica do domu. 

            2. Do pracy przychodzi personel niewykazujący objawów chorobowych. Do pracy nie może przychodzić pracownik, który jest objęty kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym lub miał kontakt z taką osobą w ciągu ostatnich 14 dni. (Załącznik 6) 

            3.W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u ucznia/pracownika, rodzic ucznia/pracownik powinien zostać w domu, skontaktować się niezwłocznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną a w razie pogorszenia stanu zdrowia powinni zadzwonić pod numer 112 i poinformować, że mogą być zakażeni korona wirusem. 

            4.Dyrektor placówki wyznacza pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn do dezynfekcji, w którym będzie można odizolować osobę z objawami chorobowymi. 

            5.Dziecko przejawiające niepokojące objawy zostanie odizolowane w wyznaczonym miejscu (izolatka) z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Dziecko przebywające w izolatce będzie pod opieką wyznaczonego pracownika. 

            6.Po zauważeniu symptomów choroby np.: kaszel, gorączka , złe samopoczucie, wyznaczona osoba przechodzi z dzieckiem do wyznaczonej do izolacji sali, ubiera środki ochrony osobistej ( maseczka , rękawiczki, ) pomaga dziecku założyć maseczkę i rękawiczki., zachowuje bezpieczną odległość i pozostaje z dzieckiem do czasu odebrania go przez rodziców/ opiekunów. 

            7.W przypadku objawów chorobowych dziecka, rodzic zostanie niezwłocznie   powiadomiony w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły. 

            8.Rodzic odbiera dziecko niezwłocznie po telefonie ze szkoły. 

            9. O zaistniałej sytuacji dyrektor placówki zawiadamia jednostkę Stacji Sanitarno-epidemiologicznej oraz informuje rodziców/opiekunów pozostałych dzieci. 

            10. Pracownik przejawiający niepokojące objawy zostanie odizolowany w wyznaczonym miejscu do momentu uzyskania przez dyrektora informacji ze stacji sanitarno-epidemiologicznej o dalszym postępowaniu. 

            11.W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (COVID – 19) u personelu szkoły zostanie niezwłocznie powiadomiona najbliższa stacja sanitarno – epidemiologiczna. Sporządzona zostanie lista osób, które miały styczność z osobą, u której zaistniało podejrzenie zakażenia. 

            12.Pomieszczenie wyznaczone jako izolatka, po odebraniu dziecka przez rodzica  zostanie niezwłocznie zdezynfekowane. 

            13. Po przebytej chorobie dziecko będzie przyjęte do szkoły po okazaniu przez rodzica aktualnego zaświadczenia lekarskiego o możliwości ponownego uczęszczania do placówki. 

            14. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u pracownika przydzielonego do opieki nad dziećmi w danym oddziale, dyrektor wyznaczy inną osobę w zastępstwie. 

             

            UWAGI KOŃCOWE 

            1.Pracownicy szkoły sa zobowiązani do zapoznania się z wewnętrzna procedurą bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej Nr 4 w Świętochłowicach (Załącznik nr 7) 

            2.RODZICÓW, UCZNIÓW ORAZ PERSONEL ZOBOWIĄZUJE SIĘ DO BEZWZGLĘDNEGO PRZESTRZEGANIA WYŻEJ WYMIENONYCH RPCEDUR. NALEŻY NA BIEŻĄCO ŚLEDZIĆ KOMUNIKATY GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITERNAGEGO. 

          • 3 MAJ - ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

          • https://www.youtube.com/watch?v=SDO6h439wR8 

            Witaj Majowa Jutrzenko to radosna pieśń patriotyczna, która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Zarówno autor słów jak i melodii nie jest znany. 

            Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, obradujący pod węzłem konfederacji. 

            Konstytucja to największy bezpiecznik strzegący praw WSZYSTKICH obywateli. Zobacz, w jakim celu powstała i czemu jest tak ważna. https://www.youtube.com/watch?v=iaQxsbMYKFo&t=1s 

            Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. 

            Konstytucja jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze (Rozbiory Polski), ustalająca podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. https://www.youtube.com/watch?v=aNDPrIxp-e4 

            Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I WŚ kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II WŚ w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie. 

            Święto Konstytucji jest tradycyjnie dniem wolnym od pracy. W całej Polsce odbywają się wtedy uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władzy państwowej. 

            Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym dla najmłodszych uczniów. https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A  

            A może sami  zrobicie kwiaty w barwach narodowych i przyozdobicie nimi okna z okazji Święta Konstytucji  https://www.youtube.com/watch?v=bTP3L_-PqwU 

          • ZMIANA PLANU LEKCJI!

          • W związku z przedłużeniem przez Ministra Edukacji Narodowej terminu zamknięcia placówek oświatowych do 24 maja 2020 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. T. Kościuszki informuje, że od 27 kwietnia 2020 r. w placówce będzie realizowany nowy plan lekcji, który wynika z nałożonych na szkoły obowiązków (Zał. Nr 1, Zał. Nr. 2) :

            - tygodniowy ramowy plan nauczania – ilość zajęć z poszczególnych przedmiotów (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z 2019 r.,poz. 639)

            - realizacja podstawy programowej z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 , Dz.U. poz 493)

            W nowym planie zajęcia zostały skrócone – 1h lekcyjna dla ucznia to 30 min. Zgodnie z nowymi ustaleniami, nauczyciele planują zajęcia tak aby samodzielna praca ucznia zmieściła się w tym przedziale czasowym. Pozostały czas 15 minut będzie wykorzystany jako indywidualne konsultacje ucznia z nauczycielem w obszarze poruszanych treści. 

            Dotychczas realizowana ilość materiału oraz ilość zadań domowych nie ulegnie zwiększeniu, tylko będzie rozłożona na mniejsze partie, z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów, zasad higieny pracy przy komputerze oraz możliwości technicznych. Pojawi sie także większa przestrzeń do zajęć umożliwiających powtarzanie i utrwalanie zakresu materiału z poprzedniego tematu. 

            Zajęcia w szkole rozpoczynają się o godz. 8:00. Podane w planie godziny zajęć są orientacyjne, ze względu na fakt, że korzystamy z technologii komputerowej, która nie jest doskonała (problemy z funkcjonowaniem Internetu, platform, sprzętu komputerowego). Dlatego też w przypadku gdy uczeń nie będzie mógł skorzystać z zajęć   w wyznaczonym czasie, może podjąć pracę w innych godzinach danego dnia, bazując na przesłanych przez nauczyciela pomocach dydaktycznych.

            Zal._Nr1__-_PLAN_KLAS_I-III_obowia__zujacy_od_27_kwietnia_2020_r..docx

            Zal._Nr_2__-__PLAN_LEKCJI_klas.IV-VIII_obowiazujacy_od_27_kwietnia_2020_r..docx

             

          • KOMUNIKAT!

          • Zgodnie z informacją Ministra Edukacji Narodowej, szkoły pozostają zamknięte do 24 maja 2020 r. Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli. Uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Podano też nowe terminy egzaminów. Od 16 do 18 czerwca przewidziano przeprowadzenie egzaminów dla ósmoklasistów. Szcegóły w zakładce EGZAMIN ÓSMOKLASISTY.

          • KALENDARZ SZKOLNY

          • W ZWIĄZKU Z PRZEŁOŻENIEM EGZAMINÓW KLAS ÓSMYCH, ZAPLANOWANE NA 21-23.04.2020 R. DNI DODATKOWO WOLNE OD ZAJĘĆ ZOSTAJĄ ODWOŁANE. W TYM CZASIE SZKOŁA BĘDZIE PROWADZIĆ KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ. 

          • UWAGA - REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH! - DO 30 KWIETNIA 2020 R.

          • W ZWIĄZKU Z OBECNYM STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO ZMIENIŁY SIĘ ZASADY REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH. ZAINTERESOWANYCH RODZICÓW PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z INFORMACJAMI W ZAKŁADCE: "REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH" - ZGŁOSZENIE KANDYDATA

             

             

          • Bale karnawałowe

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bale karnawałowe.

            W minionym tygodniu w szkole odbyły sie bale karnawałowe. 12 lutego na balu przebierańców bawili się uczniowie klas 1 - 4, a 13 lutego na dyskotece uczniowie klas starszych. Zapraszamy do galerii i na FB.

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.