Plan_lekcji_od_25_marca_-_Zalacznik_nr_1.docx
W jaki sposób będzie organizowana nauka na odległość?
W Szkole Podstawowej Nr 4 w Świętochłowicach podstawowym narzędziem służącym do prowadzenia nauczania na odległość jest dziennik elektroniczny Librus, poprzez który:
- nauczyciele będą prowadzić zajęcia z poszczególnych przedmiotów, według planu obowiązującego od 25 marca 2020 r. (Załącznik Nr 1- w przypadku gdy uczeń nie będzie mógł skorzystać z dziennika Librus w wyznaczonym czasie, może podjąć pracę w innych godzinach danego dnia)
- uczniowie oraz rodzice będą informowani o postępach uczniów oraz ich ocenach
- przekazywane będą zadania, projekty do wykonania oraz wszelkie inne formy monitorowania pracy i postępów ucznia
Uczniowie logują się do dziennika Librus poprzez przeglądarkę internetową (nie aplikację). Opcja dla Rodzica jest uboższa w narzędzia do przesyłania zadań, dlatego uczniowie klas IV-VIII logują się z własnego konta. Przypominamy, że dziennik Librus udostępnił opcję na koncie rodzica umożliwiającą przydzielenie hasła dla ucznia.
Dopuszcza się inne metody kontaktu, po konsultacji z wychowawcą lub nauczycielem przedmiotu. Nauczyciele przedmiotów przekazują wychowawcy informacje o braku kontaktu z uczniem lub rodzicem.Nauczyciele przedmiotów informują wychowawcę, w przypadku braku kontaktu z uczniem lub rodzicem.
W przypadku uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna pracę z uczniami do godziny 10:00.
W wyznaczonym czasie nauczyciele będą prowadzić zajęcia dla danej klasy.
Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem technologii TiK. Wykorzystując moduł WIADOMOŚCI nauczyciele przesyłają uczniom materiały, w których omawiany jest temat (link do strony internetowej, film instruktażowy, dokument z opisanym tematem lub prezentacją). W przypadku pytań uczniowie mogą wysyłać nauczycielom wiadomości na Dzienniku Librus lub przez inny ustalony z nauczycielem sposób komunikacji.
Sposób w jaki będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce
Do tematu uczniowie mogą otrzymywać zadania:
- do 2 zadań obowiązkowych (podstawowych)
- 1 dodatkowe - dla chętnych uczniów
Zadania uczniowie odsyłają poprzez Dziennik Librus.
Istnieją dwie możliwości: w Wiadomościach lub poprzez moduł ZADANIE DOMOWE (ta wersja umożliwia dołączanie plików do 10MB)
Nauczyciel po wcześniejszym poinformowaniu uczniów może zastosować inne metody i narzędzia komunikacji z uczniami, tak aby dostosować je do możliwości i potrzeb uczniów.
Nauczyciele mogą wysyłać uczniom dodatkowe materiały, z których będą korzystać tylko zainteresowani uczniowie.Podstawą do klasyfikowania ucznia będzie jego aktywność podejmowana w ramach kształcenia na odległość. Ocenie może podlegać: zaangażowanie, poprawność wykonywanych zadań, projektów, testów, quizów, udział w dyskusjach, wypowiedzi ucznia na forum, prezentacje.
Formy kontaktu i konsultacji nauczyciela z uczniami i rodzicami- uczniowie i rodzice kontaktują się z nauczycielem wykorzystując Dziennik Librus (w szczególnych sytuacjach można ustalić inną formę kontaktu - po konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia).
Nauczyciele mogą wykorzystywać materiały edukacyjne rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
1.Epodreczniki.pl
2.Portal wiedzy dla nauczycieli
3.Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
4.Podręcznik internetowy Włącz Polskę!
5.Portal lektury.gov.pl
6.Strona Centrum Nauki Kopernik
7.Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
8.Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
9.Serwis Ninateka
10.Serwis Muzykoteka Szkolna
11.Biblioteka Cyfrowa Polona
12.Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
13.Serwis Telewizji Polskiej
14.Serwis Polskie Radio Dzieciom
Nauczyciele mogą także wykorzystywać inne materiały edukacyjne dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów.