• Najlepsze ekranizacje książek

dla dzieci i młodzieży:

1. Seria o Harrym Potterze

Książka, dzięki której spora część nastolatków urodzona na przełomie XX oraz XXI wieku polubiła czytanie książek. Osiem części przygód młodego czarodzieja wydawanych w odstępie roku lub dwóch spowodowały, że fani magicznego świata mogli dorastać razem z ich bohaterami. Oprócz magicznego świata i walki ze złym Sami Wiecie Kim, problemy Harry’ego, Rona i Hermiony były takie same, jak utożsamiających się z nimi młodych czytelników. Ekranizacje wszystkich części znajdują się w czołówce najbardziej dochodowych produkcji, a cała saga jest serią o najwyższych wpływach. Co ciekawe, autorka książek, J.K. Rowling, podpisując umowę z producentem, Davidem Heymanem, zastrzegła, aby wszyscy aktorzy byli pochodzenia brytyjskiego, ewentualnie irlandzkiego. Ostatecznie właśnie to wpłynęło na dobór takich, a nie innych wykonawców ról i być może pozwoliło wypłynąć odtwórcom ról Harry’ego, Rona oraz Hermiony. Kolejną ciekawostką jest fakt, że początkowo reżyserowaniem serii zainteresował się sam Steven Spielberg, jednak chciał zrobić z sagi film animowany, co nie spotkało się z aprobatą pisarki.

2. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Druga pozycja także związana jest z uniwersum świata Harry’ego Pottera. Czy Harry, Ron i Hermiona, jako czarodziejscy nastolatkowie, z chęcią obejrzeliby film „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”? Zapewne tak. Ten spin-off to historia stworzona przez J.K. Rowling, opowiadająca o magicznym świecie jeszcze przed przygodami w Hogwarcie. Świat czarodziejów walczył wtedy z groźbą ujawnienia ich mugolom, a w dodatku parę czarodziejskich stworzeń zostało wypuszczonych. Jak z tym wszystkim poradzi sobie główny bohater, magizoolog, Newt Scamander? Wiernie opowiada o tym film w brawurowej roli Eddie’ego Redmayne’a.

3Igrzyska Śmierci

Trylogia Suzanne Collins błyskawicznie obiegła cały świat i podbiła serca czytelników, także nad Wisłą. Autorka stworzyła świat łączący orwellowską wizję polityczną z postapokaliptycznym scenariuszem. Równie szybko powstała filmowa adaptacja, a w roli głównej obsadzona została Jennifer Lawrence. Bohaterka, w którą wcieliła się aktorka, jako głównej broni używa łuku. W związku z tym Lawrence przez 6 tygodni trenowała łucznictwo. Popularność książki „Igrzyska Śmierci” bardzo pomogła kinowej premierze. Na około cztery tygodnie zanim pierwszy z filmów trafił na ekrany, wytwórnia Lionsgate pobiła rekord w przedsprzedaży biletów ustanowiony wcześniej przez inną młodzieżową ekranizację, czyli „Zmierzch”.

4. Opowieści z Narnii

Kolejne magiczne uniwersum, którego książkowy pierwowzór jest klasyką literatury dziecięco-młodzieżowej. Magia siedmiu tomów „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa wynika być może z różnorodności kultur, których ślad można znaleźć w opowieściach – chrześcijańskiej, mitologii, a także ludowych baśni brytyjskich. Narnia jest krainą, do której trafiają dzieci, by pomóc mówiącemu Lwu Aslanowi w walce ze złem. Film na jej podstawie z 2005 roku znalazł się na 25. pozycji najbardziej dochodowych filmów wszechczasów.

5. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna

Mitologia w filmowej wersji? Czemu nie! Percy Jackson jest synem Posejdona, ale żyje w normalnym świecie ludzi, nie znając ojca, ba, nawet nie wie o tym, że jest synem mitologicznego boga, wszystko zmienia się, gdy jego nauczyciel przenosi go do obozu herosów, gdzie poznaje innych półbogów. Wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi – Annabeth i Groverem wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu mitologicznego promienia Zeusa.  Efekty specjalne są na bardzo wysokim poziomie, tak jak możemy się spodziewać po filmie fantastycznym z mitologią w tle.

6. Gwiazd naszych wina

Hazel wiedzie dość trudny tryb życia, jest chora na raka tarczycy, przez co nie ma znajomych i jest bardzo samotna. Mama proponuje jej zapisać się do grupy wsparcia dla osób z podobnymi problemami. Poznaje tam Gusa który po kilku rozmowach zostaje jej najlepszym przyjacielem. Rozpoczyna się niewinnie, bo od kilku wymienianych smsów dziennie, aż oboje zakochują się w sobie. Ekranizacja książki została bardzo dobrze ukazana, do idealnego 1:1 niewiele brakuje. Shailene Woodley wcielająca się w główną bohaterkę wspaniale wykonała swoje zadanie.

7. Złodziejka książek

Złodziejce książek słyszał chyba każdy – ujmująca historia małej dziewczynki, która pokochała książki i w czasie wojny robiła wszystko, aby uzyskać upragnione woluminy. Leisel Meminger nie miała łatwego życia, przeżyła śmierć brata, a podczas jego pogrzebu zabrała pierwszą książkę pt. “Podręcznik grabarza”. Później trafiła do rodziny Hansa i Rosy Hubermanów. Gdzie zastępczy ojciec nauczył ją czytać, aby mogła poznawać kolejne ciekawe historie. Książkę czyta się wspaniale. Jest bardzo ciekawą opowieścią z wojenno – historycznym tłem, ale bez drastycznych i krwawych scen. Film równie ujmujący, a aktorzy dobrani perfekcyjnie przede wszystkim Emily Watson i Geoffrey Rush.

8. Papierowe miasta

Gdy najpopularniejsza dziewczyna w szkole wchodzi przez okno do twojego pokoju – jedno jest pewne – jak bardzo byś nie chciał to i tak w rezultacie decydujesz się jej pomóc. A gdy jesteś jeszcze w niej zakochany to już w ogóle. Tak samo jak Quentin – główny bohater Papierowych miast. Chłopak pomaga przyjaciółce z dzieciństwa zemścić się na znajomych za złe czyny, dokładniej robi za kierowcę. Po udanej akcji, następnego dnia dziewczyna ucieka i nikt nie jest w stanie powiedzieć dokąd poszła, ale zostawia Quentinowi pewne wskazówki – jak może ją odnaleźć. Papierowe miasta to niesamowita opowieść o przyjaźni, dorastaniu i odkrywaniu siebie. Książka i film różnią się od siebie, ale film jest lepszy. Przede wszystkim dzięki aktorom. Cara Delevingne idealnie pasuje do roli Margo, a Natt Wolff Quentina. Cała historia odpowiedziana doskonale, a film utrzymany w klimacie książek Johna Greena.